do kasy suma: 0,00 zł
Menu
Produkt dnia

Zaproś stal kortenowską do ogrodu

Zaproś stal kortenowską do ogrodu

Zaproś stal kortenowską do ogrodu

Projektowanie ogrodów nie jest rzeczą łatwą, roślinność, architektura, wybór materiałów, to elementy, które wpływają na ich charakter. Niektóre ogrody zachwycają od razu inne, mimo dobrej pielęgnacji, nie do końca przekonują. Wybór i połączenie materiałów oraz roślin charakteryzuje styl ogrodu. Ta gra tworzy niepowtarzalną atmosferę, która zaskakuje na nowo wraz z każdym, kolejnym sezonem.

 

Stal kortenowska – trwały i uniwersalny materiał

Pewnie nie raz już słyszałeś o cortenie w aranżacjach zewnętrznych. Co to właściwie jest ten corten? Ze względu na specjalny stop, ta stal tworzy bardzo widoczną warstwę rdzy na powierzchni w zetknięciu z warunkami atmosferycznymi. Ten rdzawy wygląd jest szczególnie efektowny w przypadku elementów konstrukcyjnych w ogrodach i na tarasach. Coraz częściej w prywatnych ogrodach można zobaczyć także dzieła sztuki, ekrany czy dekoracje ze stali Corten, które nie tylko przyciągają uwagę, ale też pięknie wkomponowują się w całość. Materiał budowlany jest trwały dzięki powstającej warstwie ochronnej i można go łatwo aranżować i zestawiać z dowolnym projektem ogrodu. Wpisze się zarówno w nowoczesne jak i klasyczne projekty. Ale czy tylko ogród? Zdecydowanie nie, stal kortenowską pięknie można wyeksponować także na tarasach.

 

Jaki jest skład stali corten

Stal kortenowska lub inaczej stal COR-TEN określana jest jako stal konstrukcyjna, odporna na warunki atmosferyczne. Tak dobrze nadaje się do architektury zewnętrznej i kształtowania krajobrazu, ponieważ oprócz szczególnie pięknego wyglądu jest również niebywale odporna na warunki atmosferyczne. Patent na specjalny stop stali, został zarejestrowany w 1932 roku przez Amerykanina Byramji D. Saklatwalla. Nazwa składa się z angielskich sylab „COR” oznaczających - odporność na korozję i „TEN” oznaczającą - wytrzymałość na rozciąganie. Mocno przylegające fosforany i siarczany, chronią elementy wykonane ze stali kortenowskiej przed dalszą korozją. Dzięki wyjątkowemu patynowaniu oraz temu, że stal nie musi być zabezpieczana dodatkowymi powłokami powierzchniowymi, jest idealnym wyborem na zewnętrzne elementy dekoracyjne. Projektanci i artyści odkryli i docenili ten materiał odporny na warunki pogodowe i używają go bawiąc się warstwą rdzy na przedmiotach stosowanych w architekturze krajobrazu.

 

Prawdziwe oblicze rdzy na stali kortenowskiej

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w przypadku stali Corten, jest rdzawa patyna. Nie powstała ona jednak przypadkowo, lecz służy jako zabezpieczenie i jest reakcją wywołaną celowo. Stal narażona na działanie warunków atmosferycznych w naturalny sposób tworzy ochronną warstwę tlenku. Specjalny proces mokrej i suchej sekwencji zapewnia grubą, rdzawą patynę, która trwale pokrywa cały przedmiot w miarę upływu czasu. Jednak  – co istotne - w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, stal kortenowska nie jest narażona na atak rdzy, wręcz przeciwnie – wpływ warunków atmosferycznych tworzy warstwę barierową, która sprawia, że stal jest niewrażliwa na dalszą korozję. Właśnie ten efekt rdzy sprawia, że stal kortenowska w ogrodzie, jest tak interesującym a zarazem ekskluzywnym elementem wystroju. Odporna na warunki atmosferyczne powierzchnia nie wymaga konserwacji i jest detalem niezwykle aranżacyjnym. Dzięki matowo brązowemu kolorowi stal zapewnia ciepły i naturalny urok. Ten kształtowany stop stali, może być używany do wielu celów. Jako ekrany, które umożliwiają zachowanie prywatności,  jako przedmioty dekoracyjne, gdzie zdobią nowoczesne ogrody swym niepowtarzalnym urokiem. Jeśli szukasz wysokiej jakości, trwałych i atrakcyjnie zaprojektowanych produktów do ogrodu to w Metal Concept znajdziesz wyjątkowe donice ze stali corten. Długi proces przetwarzania tego stopu stali ma swoją cenę, dlatego przedmioty ze stali kortenowskiej są drogie w zakupie. Ale długowieczność i brak konserwacji rekompensują koszty zakupu. Używając stali CorTen w ogrodzie, niezależnie od stylu ogrodu, należy zadbać o estetyczne wkomponowanie żywych elementów stalowych w tło ogrodu, aby uzyskać atrakcyjny ogólny obraz. Jeśli to możliwe, należy je łączyć z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, aby elementy stalowe, nie wyglądały jak ciała obce. Ciepły czerwono-brązowy kolor wspaniale współgra z niemal wszystkimi roślinami, co opisujemy w kolejnym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl