
Jak zaaranżować ogród minimalistyczny z wykorzystaniem stali corten
Natura słynie z obnoszenia się ze swoimi kształtami i kolorami, możesz podziwiać jej najróżniejsze formy praktycznie wszędzie. Minimalistyczny ogród, to zupełne przeciwieństwo obfitości. Jednak z dala od utartych schematów, ogród minimalistyczny nie oznacza pustynnej próżni, ale raczej jasny język projektowy i ograniczenie do tego, co niezbędne.
Prostota w służbie minimalizmu
Minimalistyczne ogrody mogą być prawdziwymi oazami dobrego samopoczucia, dzięki celowej redukcji nadmiaru roślin lub przedmiotów architektury ogrodowej. Podczas gdy w minionych stuleciach, ogrody w Europie były w większości ułożone bujnie i z mnóstwem strojnych elementów, japońscy mnisi już w XV wieku koncentrowali się na ogrodach minimalistycznych. Doskonałym przykładem są ich Ogrody Zen, w których piasek i mech nadają ton, obok kamieni i drzew. Każdy ogród można ulepszyć za pomocą nowoczesnego, minimalistycznego projektu. Nawet niewielka działka wygrywa, jeśli trzymasz się wyraźnych, purystycznych linii. Postawienie ogrodzenia często wydaje się być jedynym sposobem na wydzielenie ogrodu. Jednak wciąż jest wiele innych możliwości i sposobów. Do wyboru masz kilka opcji, za pomocą których możesz podzielić ogród lub wyznaczyć granice. Dobrą opcją jest wykorzystanie do tego celu ścianek, wysokich roślin lub użycie nowoczesnych donic z cortenu z nasadzonymi wysokimi roślinami w typie traw.
Stal kortenowska doskonale komponuje się z zielenią
Stal kortenowska ma naturalny czerwono-brązowy kolor. Połączenie kolorystyczne stali kortenowskiej z zielonymi roślinami to romans wyjątkowy. Niezwykłe, ciepłe odcienie są rzeczywiście piękne przez cały rok. Neutralny kolor toleruje wszystkie inne barwy przyrody. Minimalistyczna architektura i wyposażenie od lat cieszą się popularnością wśród właścicieli domów i architektów. Jednak dziś ogród czy taras jest jakby przedłużeniem salonu. Atmosfera, wrażenia, komfort, to określenia, którymi chcesz opisać swój ogród. Dość łatwo jest stworzyć atmosferę w strefach zewnętrznych, umieszczając odpowiednie donice ze skali kortenowskiej. Wyraźne linie pozwalają zdecydować, jaki lifting chcesz nadać swojemu ogrodowi. Donice ze stali corten to także niezaprzeczalnie doskonały wybór, gdy chcesz poświęcić jak najmniej uwagi na konserwację. Wystarczy tylko regularne podlewanie. Stal kortenowska jest również przyjazna dla środowiska. Proces rdzewienia jest naturalny i nie szkodzi roślinom ani zwierzętom.
Kluczowe zasady, dzięki którym ogród minimalistyczny oczaruje
Kształty – zrezygnuj z romantycznych detali, kwiatów i bujnych rośliny, które nie pasują do minimalistycznego projektu ogrodu. Zamiast tego wybierz czyste linie, geometryczne kształty lub powtórzenia, na przykład dwie donice stalowe obok siebie.
Rośliny – uważaj, aby dobrze dopasować liście lub kwiaty i nie sadzić roślin zbyt blisko siebie. Białe hortensje, fioletowa lawenda, japońska trawa górska czy bambus prezentują się elegancko z ciepłym odcieniem cortenu. W razie wątpliwości wybierz jedną niezwykłą roślinę zamiast wielu małych. Wiśnia, lub klon o czerwonych liściach w odpowiednim miejscu, jesienią przyciągają uwagę, podczas gdy reszta jest elegancko powściągliwa. Minimalistyczne ogrody to jednak nie ogrody skalne i żwirowe – zielone trawniki są zatem koniecznością i należy je starannie pielęgnować. Na takim trawniku zawsze pięknie będzie się prezentować stół ze stali kortenowskiej lub donica z piękną kompozycją żywych roślin.
Materiały - wybieraj świadomie i nie przesadzaj. W takich ogrodach najczęściej spotyka się beton, stal, szkło, drewno i kamień naturalny. Chodzi o harmonijny kontrast między naturalnością a sztucznymi formami. Minimalistyczny ogród można również urozmaicić fontanną a także innym detalem jak kwadratowa lub prostokątna donica ze stali corten. Nie powinno zabraknąć dyskretnego oświetlenia.
Nawet jeśli minimalistyczne ogrody, podobnie jak aranżacje wnętrz nacechowane minimalizmem, polegają na świadomym wyborze i zaniechaniu, charakter właściciela powinien nadal odzwierciedlać się w tych przestrzeniach.